![](https://akto.gr/wp-content/uploads/2024/04/grd_hero-1360x765.jpg)
Ο ΑΚΤΟ Ακαδημαϊκός Συνεργάτης του grd
Tην Πέμπτη 18 Απριλίου το grd - περιοδικό από χαρτί, σε μία ξεχωριστή εκδήλωση στο Μουσείο Μπενάκη οδού Πειραιώς, παρουσιάζει τους BEETROOT, το τεύχος – αφιέρωμα σε αυτούς και τους Αγώνες Νέων Σχεδιαστών 2024.
Στην εκδήλωση, θα γίνει παρουσίαση του κορυφαίου δημιουργικού γραφείου, με έδρα τη Θεσσαλονίκη, που έχει αποσπάσει διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο. Το “φαινόμενο” BEETROOT που μετρά πλέον 24 χρόνια ζωής, παρουσιάζεται εκτενώς μέσα από πρόσωπα και ιστορίες στο νέο τεύχος grd, που κυκλοφορεί με 24 (!) διαφορετικά εξώφυλλα. Οι BEETROOT συνδέονται με τον ΑΚΤΟ διττά, καθώς μέλη τους είναι απόφοιτοι της Σχολής, αλλά και έχουν υπάρξει καθηγητές στον κλάδο σπουδών Γραφιστικής. Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να γνωρίσει τα “τέρατα” της Οπτικής Επικοινωνίας επί σκηνής!
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα βραβευθούν οι νικητές στους ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ, που για όγδοη συνεχή χρονιά, διοργανώνει το περιοδικό grd.
Για την ανάδειξη των νικητών, η Κριτική Επιτροπή του διαγωνισμού φιλοξενήθηκε στον ΑΚΤΟ, την Τετάρτη 10/04 για να συνεδριάσει. Ανάμεσα στα μέλη της Κριτικής Επιτροπής και οι δικοί μας Μάρκος Ζουριδάκης (Γραφίστας – Εικονογράφος) και Κωνσταντίνα Γιαννακοπούλου (Graphic & Type Design).
Αργύρης Αθανασιάδης / Γραφίστας & Redy
Μιχάλης Βαρουξής / Τυπογράφος
Κωνσταντίνα Γιαννακοπούλου /ΑΚΤΟ
Μάρκος Ζουριδάκης / ΑΚΤΟ
Μάρκος Καρελλάς / BEETROOT
Ζωή Κατσιγιάννη / Infographic Designer
Σταύρος Κυπραίος / faze design studio
Πάνος Κωνσταντόπουλος / Γραφίστας
Ειρήνη Ματσούκη / Γραφίστρια
Mαρίνα Νίτη / Brand Manager των Ειδικών Χαρτιών στην εταιρεία ‘A&G Paper’
Νίκος Σιδέρης / Bold Ogilvy
Η ανώτερη διάκριση του διαγωνισμού “ΧΡΥΣΟ ΓΡΑΜΜΑ” αντιστοιχεί σε μία πλήρη Υποτροφία Μεταπτυχιακών Σπουδών που προσφέρει ο ΑΚΤΟ, στο πρόγραμμα Master of Arts in Design.
Την Υποτροφία θα παρουσιάσει η Διευθύνουσα Σύμβουλος του ΑΚΤΟ, Δρ. Στέλλα Κυρίμη.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στις 19:00 στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη οδού Πειραιώς.
Ας δώσουμε όλ@ το “παρών”!